خانه arrow اخبار arrow دیدن دشتک ، یکی از زیباترین روستاهای فارس را از دست ندهید

دیدن دشتک ، یکی از زیباترین روستاهای فارس را از دست ندهید

روستاي دشتک در استان فارس از توابع بخش درودزن شهرستان مرودشت، با مختصات جغرافيايي 52 درجه و 28 دقيقه طول شرقي و 30 درجه و 17 دقيقه عرض شمالي، در تنگه کوه دشتک، در شمال دشت درودزن قرار دارد.

روستای دشتک با در برداشتن چشم اندازهای زیبا در اطراف روستا،توده های جنگلی ناحیه زاگرس میانی،باغات وسیع گردو و انگور،چشمه های متعدد در داخل باغات،قنات های قدیمی و آثار تاریخی و فرهنگی نظیر مساجد قدیمی،راه پله های قدیمی(1200پله) بافت معماری پلکانی،غارهای کنده شده در مسیر راه پله، حمام ها و آسیاب های قدیمی،خرف خانه ها و مقبره امامزاده فخرالدین احمد موسی (ع) با آب و هوای بسیار مطلوب در فصول گرم سال پتانسیل قابل توجهی در جذب گردشگر را دارا می باشد که در صورت ایجاد در زیرساخت های مناسب برای فعالیت های گردشگری امکان عرضه محصولات این صنعت را در این روستا فراهم و اقتصاد محلی را متحول خواهد نمود
ویژگی های اقلیمی
بر اساس آمار و اطلاعات نزدیکترین ایستگاه سینوپتیک (ایستگاه سد درودزن) میانگین حداقل دمای سالانه، بین 11 تا 1/12 درجه و میانگین حداکثر دمای سالانه بین 3/23 تا 1/25 درجه سانتی گراد می باشد. گرمترین ماه‌های سال تیر و مرداد و سردترین ماه‌های سال دی و بهمن است.
از لحاظ اقلیمی، بر اساس روش آمبرژه محدوده مورد مطالعه در اقلیم نیمه مرطوب سرد و بر اساس روش دومارتن در اقلیم نیمه‌خشك واقع شده است. بدین سبب در این روستا اصولا هوا در بهار و تابستان مطبوع ولی در زمستان سرد می باشد
مهمترین ویژگی پوشش گیاهی غالب منطقه
به طور کلي محدوده روستای دشتك و حاشیه آن، در بر گيرنده اراضی كوهستانی با پوششی از جنگل‌های زاگرسی و اراضی كشاورزی (زراعت و باغات) مي‌باشد.تیپ جنگلی كه در بر دارنده درختان پراكنده و زیراشكوبی از گیاهان مرتعی است.
ویژگی های فرهنگی، تاریخی و پیشینه منطقه
در باب وجه تسمیه روستای مذکور چنین بیان شده است که این روستا به لحاظ استقرار در دشتي کوچک به نام دشتک نامیده شده است . روستای مذکور يكي ازقديمي ترين وباسابقه ترين روستاهاي دهستان درودزن مي باشدو بقاياي آثاري از دوره هخامنشيان در آن مشاهده شده است. لحاظ نژاد ، مردم روستاي دشتك مانند اكثر نقاط ايران داراي نژاد آريايي از تبار فارس بوده و زبان آنان فارسي مي‌باشد و با لهجه دشتکي صحبت مي‌کنند. مردم روستاي دشتک مسلمان و پيرو مذهب شيعه جعفري هستند. پوشش محلی مردم روستای دشتک طرح های زیبا و شادی بخشی دارد. ، لباس قری پوشش زنان روستا می باشد .
مهمترین صنایع دستی ،محصولات خانگی و آداب و سنن
گردو، بادام، بادامکوهی، کتیراو انواع محصولات باغی (سیب،آلودرختی،انار،زردآلو،شفتالو،انگور) وهمینطور صنایع دستی مانند گیوه(ملکی) دوزی،شیوه کشی(قسمت زیرین گیوه) ریوار دوزی(قسمت رویۀ گیوه) نمد مالی،نجاری،رنگرزی وهمینطور تولید عسل طبیعی، شیره پزی از محصولات وتولیدات قدیمی این روستا بود. گیوه بافی، گلیم بافی و قالی بافی از هنرهای دستی مردم روستای دشتک می‌باشد.روستای دشتک در زمان های گذشته یکی از مراکز مهم تولید گیوه در منطقه بوده و علاوه بر مصارف داخلی به مناطق دور دست هم صادرات داشته است.
دید و بازدید و عید نوروز ، مراسم عاشورا( سینه زنی ، زنجیر زنی) ، همچنین بر گزاری مجالس سوگواری ، مراسم عروسی (واخنون ، سرتراشون، حمام برون ، لباس برون) ، پشم بری، شستشو حیوانات و دامها ، مراسم جمع آوری شیره¬پزی ازجمله مراسم هایی بوده که¬در روستای دشتک رواج دارد.از نکات مهم برگزاری مراسم در این روستا بزرگداشت مراسم عزاداری سالار شهیدان در دهه محرم خصوصا تاسوعا و عاشورا می باشد که با شکوه خاص همراه با تعذیه خانی برگزاری می گردد.
موسيقي محلي ‌اين روستا همانند موسیقی رایج در استان فارس می باشد که با سازهای محلی نواخته مي شود و نغمه‌هاي محلي و شوشتري، در بين اين مردم رواج دارد.
جاذبه های گردشگری :
جاذبه های طبیعی
فضاهای کوهستانی ،قله ها و صخره ها شامل، کوه رگ ، دیار کوه، مورگ او چغر ، کوه سوربس
رودخانه دائمی دشتک
چشمه ها
آبشار آب و باد
جاذبه های ژئو توریسم وجود غارهای کهن
فضاهای جنگلی(جنگل‌های كوهستانی زاگرسی) جنگلهای انبوه گردنه چاهو و غوره دان
مراتع روستای دشتک شامل چاهو و آب چغر
باغ‌هاي دشتک خصوصا باغهای گردو و بادام
جاذبه های تاریخی و فرهنگی
بافت روستا با چينش پلکاني به عنوان بافت باارزش تاریخی
راه پله قدیمی در پائین دست روستای دشتک
آسیابهای قدیمی
مساجد قدیمی منجمله ،مسجد جامع، صاحب الزمان ،مسجد ابولفضل (ع)، مسجد خواجه، مسجد امام حسن (ع) و........
امام‌زاده فخرالدين.
گورستان قديمي روستاي دشتک با قدمت تاریخی (برخي از سنگ قبرها به قرن هفتم ه‍.ق. مربوط است )
وضعیت راهها و حمل ونقل
مسیر هوايي : نزديكترين فرودگاه به روستای دشتک فرودگاه شیراز است .فاصله روستای دشتک از طریق جاده آسفالته به این فرودگاه حدود120 کیلومتر است.
مسیر جاده‌اي : دسترسی به این روستا از طریق مسیر شیراز به مرودشت و پس از آن به سمت كوشكك و سپس شهر درودزن و روستای دشتك امكان پذیر است. فاصله روستا دشتک به شیراز از طریق این جاده120 کیلومتر است و راه دسترسی به روستا تا داخل روستا آسفالت بوده.در كنار اين این جاده اصلي، راه فرعي كه جاده اصلي را به دشتک متصل مي‌كند وجود دارد که شامل دو بخش است قسمتی از اين راه که بعد از قدمگاه تا حصار می باشد و قسمت دیگر ازمیان ارتفاعات جنوبی دشتک عبور می کند . از داخل روستا تا سایت پیش بینی شده راه مورد نظر شوسه و ناهموار می باشد .
وضعیت امکانات اقامتی و پذیرایی :
امکانات اقامتی: در این روستا مکان خاصی برای اقامت گردشگران وجود ندارد .
امکانات پذیرایی: در این روستا رستوران یا مرکز ارائه خدمات پذیرائی وجود ندارد تعداد معدودی مغازه برای خرید ماحتیاج روستاییان در دشتک و روستاهای همجوار دایر می باشد که گردشگران هم در صورت نیاز از آنها استفاده می نمایند.

 

فهرست موضوعی پروژه ها

 اسلاید تصاویر

آمار

زبان ها: 1
عضو: 86
خبر: 367
وب لینك: 11
بازدید كننده: 1760165